Święto Chrztu Polski

14 kwietnia obchodziliśmy Narodowe Święto Chrztu Polski. Akt ten był doniosłym i brzemiennym w skutki wydarzeniem w dziejach naszego państwa. Obchody Narodowego Święta Chrztu Polski przypominają o chrześcijańskich korzeniach Europy, które stanowią fundament wartości i zasad naszego kraju.

Laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Civitas Christiana”

18 kwietnia 2024 r. w Zamościu odbył się diecezjalny etap Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej „Civitas Christiana” dotyczącego znajomości ksiąg Pisma Świętego - Dziejów Apostolskich i Księgi Sędziów.

Konkurs historyczny

1 marca 2024 r. w naszej szkole odbył się konkurs historyczny, którego celem było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Sukces ucznia klasy 2 Sb

Uczeń naszej szkoły Damian Grygiel z klasy 2Sb, zakwalifikował się do drugiego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mediach, organizatorem którego jest Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL.

Narodowe Czytanie w RCEZ

Akcja Narodowego Czytania jest organizowana przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku, a jej nadrzędnym celem jest zachęcanie Polaków do czytania największych dzieł literatury polskiej. W tym roku czytana była powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. To książka napisana pięknym językiem, a zarazem niezwykle sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów Wschodnich, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie obyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę powstania styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tym dziełem, a sama powieść utrwaliła się w świadomości Polaków jako prawdziwa epopeja polskiego losu.

W naszej szkole 12. odsłona Narodowego Czytania odbyła się w dniu 8 września 2023 roku. Uczniowie z różnych klas Technikum Mechaniczno-Elektrycznego i Branżowej Szkoły I Stopnia spotkali się w małej sali gimnastycznej, by wspólnie czytać fragmenty „Nad Niemnem”.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Anna Olszowy, która przeczytała list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Pana Andrzeja Dudy oraz fragment powieści. Uczniowie czytali kolejne fragmenty „Nad Niemnem”, wybrane przez panie polonistki ze względu na ważność podejmowanych tematów, barwny język, a nawet humor obecny w tym dziele.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację tej pięknej akcji w naszej szkole i zapraszamy do wspólnego czytania w 2024 roku dramatu „Kordian” Juliusza Słowackiego.