Samorząd Uczniowski


Proszę czekać...

Samorząd Uczniowski

Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2023/2024 podjął następujące działania:

Samorząd Uczniowski z wizytą w Zespole Szkół Specjalnych

17 listopada na zaproszenie Zespołu Szkół Specjalnych w Biłgoraju odwiedziliśmy uczniów tej szkoły. Celem było kształtowanie wśród młodych ludzi postaw otwartości, tolerancji i empatii oraz zmiana sposobu postrzegania osób z niepełnosprawnościami.

Dzięki życzliwości pani dyrektor i opiekunów z tamtejszej szkoły 14-osobowa grupa naszej młodzieży uczestniczyła w kilkugodzinnych warsztatach terapii zajęciowej wspólnie z uczniami ZSS. Podczas zajęć poznaliśmy technikę zdobienia decoupage. Przy pomocy serwetek, papieru oraz specjalnych preparatów powstały piękne kompozycje na szklanych naczyniach. Atrakcyjne okazały się też zajęcia z wypalania w drewnie, podczas których uczniowie z obydwu szkół posługując się specjalnymi narzędziami, tzw. pirografami, wypalali różnorodne wzory, które wcześniej przenosili na drewno za pomocą kalki. Powstało wiele wspaniałych obrazków i zakładek do książek.

Udział w tych wyjątkowych warsztatach dostarczył wszystkim nowych umiejętności oraz niezapomnianych wrażeń, a miła atmosfera, którą stworzyli uczestnicy zajęć sprawiła, że na pewno wiele stereotypów myślenia o osobach z niepełnosprawnościami zostało przełamanych.

Samorząd UczniowskiDziękujemy za TALENCIAKI !

Społeczność szkolna RCEZ w Biłgoraju wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Lidla „Szkoły pełne talentów”. W krótkim czasie zebraliśmy 1433 Talenciaki, które wymieniliśmy na następujące nagrody:

• Pudełko kreatywnych niespodzianek, w którym znajdują się różnorodne materiały plastyczne. Będziemy mogli wykorzystać je do tworzenia kolorowych gazetek, szkolnych ozdób i plakatów.

• Pakiet 5 klasycznych gier, które staną się świetną rozrywką w naszej szkolnej świetlicy.

Serdecznie dziękujemy każdemu, kto przyczynił się do tego sukcesu poprzez przekazanie kuponów na rzecz naszej szkoły.

Samorząd Uczniowski„Przypnij barwy narodowe …”

Hasło „Przypnij barwy narodowe na piersi nad sercem i noś dumnie” było motywem akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Młodzież z SU wykonała samodzielnie wstążki narodowe, które 10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, rozprowadzała wśród uczniów i pracowników szkoły w zamian za dobrowolne datki. Całkowity dochód ze sprzedaży wyniósł 1257 zł. Kwota ta zostanie przeznaczona na zakup zniczy, które przedstawiciele uczniów RCEZ zapalają na grobach i pomnikach z okazji świąt i rocznic narodowych. W ten sposób możemy wyrazić naszą wdzięczność za trud i poświęcenie wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości Polski.

Widoczne dzisiaj w całej szkole biało – czerwone barwy wstążek narodowych były wyrażeniem patriotyzmu wśród społeczności szkolnej oraz okazją do refleksji nad historią naszego kraju.

Dziękujemy za tak liczny udział w akcji i wsparcie naszego celu.

Samorząd UczniowskiŚwięto NiepodległościSzkoła pamięta

„Szkoła pamięta” to hasło akcji organizowanej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, do której aktywnie włączyła się nasza szkoła.

27 października przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili i uporządkowali lokalne miejsca pamięci. Zapalili symboliczne znicze przy „Pomniku Ofiar Pomordowanych przez funkcjonariuszy NKWD, UB w latach 1944 – 1956”, na mogiłach poległych żołnierzy oraz na grobach nauczycieli, pracowników i uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej spoczywających na miejscowym cmentarzu. W zadumie odmówiono modlitwę za tych, którzy tworzyli historię naszego regionu i szkoły.

Celem wyjścia było zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach oraz o zwykłych ludziach, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu czy społeczności.

Samorząd UczniowskiRzecznik Praw Ucznia wybrany

Samorząd Uczniowski przeprowadził wybory na Rzecznika Praw Ucznia. Odbyły się II tury wyborów. W głosowaniu brali udział wszyscy uczniowie Technikum Mechaniczno – Elektronicznego oraz Branżowej Szkoły I Stopnia. W I turze wybrano 26 kandydatów, spośród których najwięcej głosów otrzymali: pani Barbara Pikora – Lewkowicz oraz pan Piotr Koziara. W II turze wyborów zwycięzcą okazał się pan Piotr Koziara, uzyskując większość głosów.

Niniejszym Rzecznikiem Praw Ucznia został pan Piotr Koziara. Serdecznie gratulujemy!

Samorząd Uczniowski


Samorząd Uczniowski z wizytą w Parlamencie Europejskim

W dniach 09 – 13 października 2023 roku, na zaproszenie posłanki do Parlamentu Europejskiego - Elżbiety Kruk, 35-osobowa grupa uczniów zaangażowanych w działalność Samorządu Uczniowskiego oraz wolontariuszy z organizacji charytatywnych, takich jak szkolne koła PCK, Caritas, Wolontariat uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do Parlamentu Europejskiego. Wyjazd był formą nagrody dla najbardziej aktywnej młodzieży zaangażowanej w działalność na rzecz innych. Opiekę nad uczniami podczas wycieczki sprawowali nauczyciele: Joanna Sidor, Agnieszka Dubiel, Agnieszka Strzelec oraz Michał Padiasek.

Celem podróży było przede wszystkim pokazanie młodym ludziom Parlamentu Europejskiego, poznanie zasad jego funkcjonowania oraz zapoznanie z pracą instytucji unijnych. W Parlamencie spotkaliśmy się z europosłanką Elżbietą Kruk oraz wysłuchaliśmy jej prelekcji, po której była możliwość zadawania pytań.

Duże wrażenie na uczestnikach wywarło zwiedzanie Parlamentarium – nowoczesnego centrum z multimedialnymi wystawami prezentującymi Unię Europejską oraz instytucję Parlamentu Europejskiego.

Wyjazd był również okazją do zwiedzania Brukseli. Zobaczyliśmy Kolumnę Kongresu, Park i Pałac Królewski, Plac Grande Sablon, Pałac Sprawiedliwości. W pobliżu Pałacu Sprawiedliwości znajduje się taras widokowy, z którego podziwialiśmy panoramę miasta, a niektórzy nawet odważyli się przejechać ogromnym diabelskim młynem.

Dzięki temu, że mieszkaliśmy w hotelu w centrum miasta, mogliśmy w ciągu kilku minut znaleźć się na Starym Mieście. Zwiedziliśmy m.in.: Plac Giełdy, kościół św. Mikołaja, Grand Place, Manneken Pis, Plac Agory, Plac Hiszpański, przeszliśmy Galerią św. Huberta. Mieliśmy też okazję zobaczyć Atomium – niezwykłą i futurystyczną konstrukcję, będącą jednym z symboli Brukseli.

Podczas pobytu w Belgii zwiedzaliśmy również malowniczą Brugię. To średniowieczne miasteczko, nazywane Wenecją Północy, zachwyciło nas wszystkich swoimi kamienicami i kościołami z dawnych wieków, wąskimi kanałami, licznymi kawiarenkami. Dla chętnych był rejs po kanałach, podczas którego przewodnik opowiadał o szczególnych miejscach i wydarzeniach w tym mieście.

Wyjazd do Brukseli na zaproszenie europosłanki Elżbiety Kruk był dla nas doświadczeniem niezwykle cennym i wartościowym. Poznaliśmy wspaniałych ludzi, piękny kraj, gościliśmy w Parlamencie Europejskim – za co serdecznie dziękujemy.

Joanna SidorZ Okazji Dnia Edukacji NarodowejDZIEŃ CHŁOPAKA – DNIEM MUCHY I KRAWATA

W piątek 29 września, z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego, obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka połączony z Dniem Muchy i Krawata. Chłopcy w tym dniu założyli kolorowe muszki i krawaty, które ubarwiały i rozweselały szkolną rzeczywistość oraz dodatkowo chroniły ich z odpytywania. Nie zabrakło również życzeń od dziewczyn i słodkich upominków. Wszystkim, którzy zaakcentowali ten dzień wkładając muszkę lub krawat, serdecznie dziękujemy za włączenie się do naszej akcji.

Męskiej części naszej Szkoły życzymy sukcesów w życiu, szczęścia w miłości, dużo uśmiechów i wiele radości!

Samorząd UczniowskiZbieramy TALENCIAKI !!!

Szkoła przystąpiła do akcji Lidla „Szkoły pełne talentów”. Zbieramy wydawane w kasach sklepu kupony tzw. talenciaki, aby wymienić je później na nagrodę.

Na czym polega zbieranie talenciaków? Należy:

1. Zrobić zakupy za minimum 50 zł (w tym kupić przynajmniej jedno warzywo lub owoc).
2. Przy kasie odebrać kupon – Talenciaka.
3. Wrzucić go do specjalnego pudełka w szkole lub przekazać skanując kod QR i wybierając Technikum Mechaniczno-Elektryczne w Biłgoraju.

Z góry dziękujemy za zaangażowanie.

Samorząd Uczniowski


Pierwsze zebranie Samorządu Uczniowskiego

20 września 2023 roku odbyło się pierwsze spotkanie Samorządu Uczniowskiego, podczas którego wybrano jego nowych przedstawicieli oraz przedstawiono plan pracy tego organu na rok szkolny 2023/2024.

W zebraniu udział wzięli opiekunowie samorządu, gospodarze poszczególnych klas oraz wszyscy chętni, którzy chcą brać czynny udział w życiu szkoły.

Przewodniczący SU: Łukasz Senczyna, kl. 4AS
Z-ca Przewodniczącego SU: Martyna Drozdowska, kl. 4ER
Kronika SU: Roksana Kula, Amelia Bździuch, Wiktoria Głuszczak, Klaudia Bździuch, Julia Deruś, Natalia Spólnik
Gazetka ścienna: Aleksandra Komadowska, Anna Pograniczna, Izabela Wojciechowska, Julia Rutkowski, Sylwia Bosek, Julia Koszarna, Oliwia Pawłowska, Julia Dubiel
Redagowanie ogłoszeń w CANVIE: Magdalena Kulik, Roksana Kula, Poświatowska Sylwia, Kinga Hyz, Adrian Stelmach
TikTok: Martyna Drozdowska, Izabela Wojciechowska, Wiktoria Głuszczak, Amelia Mazurek, Roksana Kula, Amelia Kasprzyk, Anita Babij, Damian Błaszczyk, Gabriela Piróg, Gabriela Sykała, Izabela Mendel, Nikola Barej
Różowa skrzyneczka: Goch Amelia, Kwik Amelia, Piwowarek Paulina17 września – 84. rocznica napaści ZSRR na Polskę

W związku ze zbliżającą się rocznicą agresji ZSRR na Polskę przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego odwiedzili 15 września Pomnik Ofiar NKWD i UB z lat 1944 – 1956, znajdujący się przy ulicy Poprzecznej w Biłgoraju. Jak co roku zapaliliśmy znicze i uczciliśmy chwilą refleksji ofiary terroru komunistycznego.

Na pomniku wyryty jest napis „Los nasz dla Was przestrogą, nie legendą” będący cytatem z wiersza Franciszka Fenikowskiego pt. „Żałoba”. Warto tu przytoczyć cały utwór, który często jest przywoływany w kontekście zbrodni wojennych i wzywa do unikania podobnych błędów, aby osiągnąć lepszą przyszłość

„Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie:

O pamięć, nie o zemstę proszą nasze cienie!
Los nasz dla Was przestrogą ma być - nie legendą.
Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą! „

Franciszek Fenikowski ”Żałoba”

Agnieszka PochodajOgłoszenie SU


Oferty sprzedaży - kiermasz podręczników

Oferty sprzedaży:

technikum
szkoła branżowa

Wycieczka do Brukseli do Parlamentu Europejskiego

W dniach 09.10. – 13.10.2023 planowany jest wyjazd 30 – osobowej grupy uczniów z naszej szkoły do Brukseli na zaproszenie Posłanki do Parlamentu Europejskiego Elżbiety Kruk. Celem wycieczki jest pokazanie młodym ludziom Parlamentu Europejskiego oraz zapoznanie z pracą instytucji unijnych. Program przewiduje również zwiedzanie stolicy Unii Europejskiej.

Regulamin wyjazdu

1. W wycieczce do Brukseli mogą uczestniczyć wyłącznie uczniowie aktywnie angażujący się w działalność organizacji szkolnych takich jak Samorząd Uczniowski, Wolontariat, Caritas i PCK i/lub podejmujący inne działania na rzecz społeczności szkolnej lub lokalnej.
2. Oferta skierowana jest do uczniów z klas II – V.
3. Uczestnicy nie ponoszą kosztów wycieczki. Jest ona dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.
4. Osoby zainteresowane wyjazdem proszone są o wypełnienie ankiety /w załączniku lub u opiekunów SU – p. J. Sidor, p. A. Pochodaj/. Ankieta dotyczy podejmowanych dodatkowych działań na rzecz innych.
5. Termin zwrotu ankiety: 11 września (poniedziałek).
6. Uczestnicy wyjazdu zostaną wybrani na podstawie:
- zaangażowania w działania na rzecz innych /ankieta/ (ocena w skali od 1 do 10)
- ocena opiekunów organizacji szkolnych: SU, Wolontariat, Caritas, PCK (ocena w skali od 1 do 10)
Maksymalna ilość punktów do uzyskania: 20.
7. W przypadku większej ilości chętnych będą brane pod uwagę oceny końcoworoczne z roku szkolnego 2022/23 (dotyczy osób, które mają taką samą ilość punktów).
8. Osoby z zachowaniem nieodpowiednim nie biorą udziału w wycieczce.

ankieta


Samorząd Uczniowski

Kiermasz podręczników

Na początku września 2023 zostanie przeprowadzony w formie online kiermasz podręczników.

Uczniowie, którzy chcą sprzedać swoje podręczniki muszą wypełnić specjalny druk (do pobrania poniżej), który będzie ich ofertą sprzedaży. Wypełnioną tabelkę należy odesłać w załączniku lub w treści maila w terminie do 8 września (piątek) na właściwy adres mailowy.

Uwaga! Oferty dotyczące sprzedaży podręczników do klas technikum należy wysłać na adres: kiermaszdlatechnikum@wp.pl, natomiast oferty dotyczące sprzedaży podręczników do klas szkoły branżowej I stopnia, oraz szkoły branżowej II stopnia na adres mailowy: podreczniki.rcez@wp.pl . W tytule maila należy napisać np. Podręczniki do klasy 2Sb.

12 września (wtorek) na stronie internetowej szkoły zostaną opublikowane pełne listy z ofertami sprzedaży podręczników do poszczególnych typów szkół. Każdej ofercie sprzedaży zostanie przypisany numer oraz telefon kontaktowy do osoby, która zaoferuje sprzedaż swoich podręczników. Imiona i nazwiska zostają do wiadomości opiekunów SU/biblioteki szkolnej i nie będą publikowane na liście z ofertami podręczników.

W razie pytań prosimy o kontakt osobisty lub przez messengera z opiekunami SU (Joanna Sidor, Agnieszka Pochodaj) oraz z biblioteką szkolną.

specjalny druk

Rok szkolny 2022/2023