Samorząd Uczniowski


Proszę czekać...

Samorząd Uczniowski

Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2022/2023 podjął następujące działania:

DZIEŃ DZIECKA W RCEZ!


Młodzież z RCEZ na wycieczce w Krakowie i Wieliczce

W piątek 21 kwietnia 2023 r. odbyła się wycieczka młodzieży z naszej szkoły do Krakowa i Wieliczki. Została ona zrealizowana przez Samorząd Uczniowski w ramach projektu „Młodzi ludzie, wielkie serca”, a uczestniczyli w niej przedstawiciele organizacji działających w szkole, takich jak Samorząd Uczniowski, Wolontariat, Caritas, PCK. Wycieczka była formą nagrody dla uczniów działających na rzecz społeczności szkolnej i lokalnej oraz angażujących się w bezinteresowną pomoc potrzebującym. Projekt otrzymał wsparcie finansowe od firmy Model Opakowania Sp. z o.o.

30-osobowa grupa uczniów miała okazję zobaczyć miasto królewskie i wysłuchać od przewodnika ciekawych historii, anegdod i ciekawostek związanych ze zwiedzanymi miejscami takimi jak: Wawel, Katedra Wawelska z grobami władców Polski, Królewski Dzwon Zygmunta, Stare Miasto, Bazylika Mariacka z ołtarzem ita Stwosza, Sukiennice.

W ramach wycieczki uczniowie poznali również podziemny świat Kopalni Soli „Wieliczka” – jedynej kopalni, która działa nieprzerwanie od średniowiecza i jest wpisana na Listę światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wycieczka zintegrowała młodzież, wzbogaciła ich wiedzę, ale przede wszystkim dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

Opiekę nad uczniami w czasie wycieczki sprawowały panie: Monika Kita, Edyta Pleskacz, Joanna Sidor.

Samorząd Uczniowski


Życzenia od Samorządu Uczniowskiego


Finał XXII Edycji Powiatowego Konkursu Ortograficznego „Żółty Orzech”

23 marca 2023 r. w Regionalnym Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju odbył się już po raz 22. Konkurs Ortograficzny „Żółty Orzech”. Przedmiotem konkursu jest umiejętność bezbłędnego pisania tekstu dyktowanego oraz promowanie kultury, obyczajów i obrzędów regionu biłgorajskiego.

Do tegorocznego finału przystąpiło 20 uczniów ze szkół podstawowych i 13 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z powiatu biłgorajskiego. Konkurs, jak co roku, został przygotowany przez Dyrekcję Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej oraz Samorząd Uczniowski. Autorkami dyktanda finałowego były pani Teresa Kłosek oraz pani Anna Krzeszycha, natomiast program artystyczny został przygotowany przez panią Annę Myszak i pana Marcina Łukaszczyka.

Wszystkie nagrody, które otrzymali zarówno zwycięzcy, jak i uczestnicy konkursu, zostały zakupione dzięki wsparciu finansowemu sponsorów, tj. Pana Andrzeja Szarlipa Starostę Powiatu Biłgorajskiego, Pana Janusza Rosłana Burmistrza Miasta Biłgoraj, Pana Wiesława Różyńskiego Wójta Gminy Biłgoraj oraz Pana Krzysztofa Jażdżyka, Prezesa Zarządu Firmy Model Opakowania. Pani Monika Kotowska-Kobeluk Piekarnia Cukiernia Kotowski SP.J., Pan Kazimierz Ordecki właściciel Hurtowni Materiałów Elektrycznych i Elektromontaż, Pan Piotr Migacz Serwis Komputerów i Kas Fiskalnych MEGAKOM oraz Pan Zbigniew Wasąg Dyrektor Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Biłgoraju przekazali na cele konkursu nagorody rzeczowe.

Zwycięzcy konkursu w pionie szkół podstawowych:

I miejsce - Lena Kukiełka, SP im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie
II miejsce - Maja Podolak, SP im. M. Romanowskiego w Józefowie
III miejsce - Marlena Godzisz, Zespół Szkół Samorządowych im. Jana Pawła II w Tereszpolu – Zaorendzie
wyróżnienie - Amelia Piela, SP w Woli Dereźnieńskiej

Zwycięzcy konkursu w pionie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce - Jakub Trybalski, I Liceum im. ONZ w Biłgoraju
II miejsce - Michał Dziura, I Liceum im. ONZ w Biłgoraju
III miejsce - Jeremiasz Osuch – Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju
wyróżnienie - Weronika Pyzio - Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju

Serdecznie gratulujemy wszystkim zwycięzcom i zapraszamy do kolejnych zmagań z ortografią w przyszłym roku szkolnym.

Samorząd Uczniowski


Mistrzostwa RCEZ w FIFĘ 23

Dnia 21 marca w naszej szkole odbyły się Mistrzostwa RCEZ w FIFĘ 23 zorganizowane przez Samorząd Uczniowski. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Turniej rozpoczęliśmy losowaniem zespołów. Grę umilała miła atmosfera na trybunach stworzona przez widzów oraz spokojna muzyka w tle.

Wyniki TURNIEJU:

I miejsce – Sebastian Gęborys 4TP5
II miejsce – Kacper Maciocha 4TP5
III miejsce – Damian Kulanica 4TE
IV miejsce – Wojciech Goch 3IP

Wszystkim finalistom serdecznie gratulujemy, a uczniom dziękujemy za dopingowanie i wspieranie graczy.

Łukasz Senczyna


Mistrzostwa RCEZ w FIFĘ 23Kawiarenka z okazji Dnia Kobiet

8 marca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Kobiet. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego świetlica szkolna RCEZ zamieniła się na jeden dzień w kawiarenkę, która oferowała pyszne ciasta przygotowane przez uczniów oraz kawę i herbatę. Na słodki poczęstunek zaproszono wszystkie uczennice oraz Panie pracujące w szkole. Gości obsługiwali chłopcy, którzy dbali o porządek i miłą atmosferę.

Dziękujemy za wszystkie przyniesione ciasta, a naszym Dziewczynom i Paniom składamy najserdeczniejsze życzenia z okazji Dnia Kobiet.

Samorząd Uczniowski


Nasi uczniowie uczcili Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca 2023 roku przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego uczcili pamięć Żołnierzy Wyklętych przy „Pomniku Ofiar Pomordowanych przez funkcjonariuszy NKWD, UB w latach 1944 - 1956”. Był czas na zapalenie zniczy, zadumę i refleksję.

Historię tego okresu przybliżył młodzieży spotkany przypadkowo Pan Feliks Foryt z Rzeszowa – komandor Orderu „Cudu nad Wisłą”. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści pana Feliksa, który w ciekawy sposób opowiadał o wydarzeniach z okresu wojny oraz lat powojennych, nawiązując przy tym do własnych doświadczeń.zyk.

Samorząd Uczniowski


Apel Samorządu Uczniowskiego - podsumowanie I semestru roku szkolnego 2022/2023

W dniu 28 lutego Samorząd Uczniowski poprowadził apel podsumowujący pracę SU oraz Szkolnych Kół Wolontariatu, Caritas oraz PCK w pierwszym semestrze. W pigułce zostały przypomniane wszystkie akcje i zadania, które zostały podjęte od września 2022 roku.

Z wynikami klasyfikacji zapoznał wszystkich pan dyrektor Jerzy Buczko, który przedstawił wyniki współzawodnictwa międzyklasowego, wręczył dyplomy za 100 % frekwencję, pogratulował najlepszym. Apel stał się również okazją do zaprezentowania uczniów, którzy za swoje osiągnięcia otrzymali stypendia w ramach programu „Lubelska kuźnia talentów”. Na szczególne wyróżnienie zasłużył uczeń klasy 3TE Jakub Garbiec, który został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej.

Podczas apelu Pan Dyrektor przedstawił zebranym nowego Wicedyrektora Szkoły, którym został Pan Piotr Pietruczyk.

Wszystkim uczniom, którzy chętnie włączają się do pracy na rzecz szkoły oraz biorą udział w naszych akcjach serdecznie dziękujemy oraz gratulujemy tym, którzy osiągnęli wysokie wyniki w nauce i bardzo dobrą frekwencję. Wszystkim życzymy energii i zapału do dalszej pracy w II semestrze.

Samorząd Uczniowski


Święto miłości, czyli Walentynki w naszej szkole

We wtorek 14 lutego w Dzień Świętego Walentego w naszej szkole było radośnie, „miłośnie” i czerwono - różowo. Kolory te dominowały w ubiorach uczniów i nauczycieli, a na korytarzach pojawiły się dekoracje w postaci wykonanych przez uczniów czerwonych serc symbolizujących miłość.

Nie zabrakło też poczty walentynkowej. Każdy uczeń mógł napisać kilka słów lubianej / kochanej osobie i wrzucić życzenia do specjalnie przygotowanych pudełek. W Dniu Zakochanych wszystkie kartki, listy, serduszka zostały posegregowane i dostarczone do adresatów przez przedstawicieli SU. Bardzo się cieszymy, że tak wiele osób zostało obdarowanych pięknymi kartkami zawierającymi w swojej treści miłe i ciepłe słowa.

Z okazji Walentynek wszystkim – nie tylko zakochanym – życzymy sympatii i dużo miłości!

Samorząd Uczniowski


Wigilia Samorządu Uczniowskiego

W czwartkowe przedpołudnie 22 grudnia odbyło się w naszej szkole spotkanie opłatkowe zorganizowane przez Samorząd Uczniowski.

W Wigilii wzięli udział przedstawiciele SU oraz zaproszeni goście – osoby reprezentujące organizacje charytatywne działające w naszej szkole takie jak Caritas, Wolontariat i PCK wraz z opiekunami. Były płynące z głębi serca życzenia, kolędy oraz opłatek jako symbol chleba i wzajemnego przebaczenia. Na przygotowanym przez młodzież odświętnie nakrytym stole pojawiły się wigilijne potrawy, słodkości i owoce. Nad przebiegiem uroczystości czuwali opiekunowie Samorządu Uczniowskiego.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, wprowadzając uczestników w świąteczny nastrój.


Życzenia od Samorządu Uczniowskiego

Życzenia od Samorządu Uczniowskiego

Mikołajki na czerwono

We wtorek 6 grudnia świętowaliśmy w naszej szkole mikołajki.

Można było dostrzec dominację koloru, który zwłaszcza w tym okresie kojarzy się z Mikołajem, ponieważ z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego uczniowie oraz nauczyciele ubrali się na czerwono. Od samego rana z każdej strony kręcili się po korytarzach szkolnych uczniowie w pięknych mikołajkowych czapkach, ciepłych bluzach i mechatych sweterkach. Nawet nauczycielom udzielił się ten klimat. Akcja polegała na tym, że ten kto założy w tym dniu np. czerwoną czapkę Świętego Mikołaja, jest zwolniony z odpowiedzi ustnych i niezapowiedzianych kartkówek.

W szkole panowała niesamowita atmosfera. Wszystkim dopisywały świetne humory i towarzyszył świąteczny nastrój. Oby więcej takich dni w naszej szkole.

Dziękujemy za aktywny udział.

Samorząd Uczniowski


Już za chwilę wybory do Młodzieżowej Rady Powiatu

Wkrótce uczniowie szkół średnich będą mieli realny wpływ na to, co dzieje się w naszym powiecie. Powstanie Młodzieżowa Rada Powiatu w Biłgoraju. W skład rady będzie wchodzić 21 uczniów wybieranych w szkołach średnich na terenie powiatu biłgorajskiego, w tym 5 z naszej szkoły. Młodzieżowa Rada Powiatu to inicjatywa, która daje młodzieży możliwość decydowania o tym, co dzieje się w naszym powiecie i służy reprezentowaniu interesów młodych ludzi. Kadencja rady będzie trwała 2 lata.

W naszej szkole została przeprowadzona akcja informacyjna o wyborach. Wszyscy uczniowie otrzymali za pośrednictwem e-dziennika Statut Młodzieżowej Rady Powiatu. 23.11.2022 r. odbyło się spotkanie informacyjne dla uczniów, którzy chcą kandydować do Rady Powiatu lub pracować w komisji wyborczej. Podczas spotkania zapoznano uczniów z postanowieniami Statutu, jak również powołano Okręgową Komisję Wyborczą.

Aby wystartować w wyborach uczniowie muszą wypełnić kartę zgłoszenia kandydata. Uczniowie niepełnoletni muszą przedstawić również deklarację zgody rodzica. Formularze są do pobrania u opiekunów Samorządu Uczniowskiego. Następnie kandydatom pozostaje już tylko zebrać głosy poparcia (do 02.12.2022) i czekać na ogłoszenie listy kandydatów na radnych (do 06.12.2022).

Wybory zostaną przeprowadzone w naszej szkole w dniu 9 grudnia 2022 r.

Zachęcamy aktywnych, kreatywnych i chętnych do działania uczniów naszej szkoły do startu w wyborach!

J. Sidor

PAMIĘTAMY!

10 listopada 2022 r. – dzień przed Narodowym Świętem Niepodległości, młodzież z Samorządu Uczniowskiego oddała cześć bohaterom narodowym przy „Pomniku Ofiar Pomordowanych przez funkcjonariuszy NKWD, UB w latach 1944 – 1956”. Młodzież zapaliła znicze i złożyła pamiątkowy wieniec. Przy pomniku był czas na zadumę i refleksję dotyczącą rodaków walczących o wolność i niepodległość Ojczyzny.

J. Sidor


Szkoła pamięta!

Za nami dwa szczególne dni: uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Społeczność naszej szkoły aktywnie włączyła się w obchody tych Świąt.

28 października uczniowie klasy 3AS oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego udali się na cmentarz przy ul. Krzeszowskiej w Biłgoraju. Uczniowie odwiedzili groby nauczycieli, pracowników i znanych absolwentów, aby złożyć znicze jako dowód pamięci i szacunku.

W zadumie odmówiono modlitwę za tych, którzy tworzyli historię szkoły i naszego regionu.

Młodzież złożyła znicze także na mogiłach żołnierzy spoczywających na miejscowym cmentarzu.Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju,
dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w pokoju.
Elżbieta Daniszewska "Zaduszki" [fragm.]


Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

DZIEŃ CHŁOPAKA – BEZ PLECAKA!

W piątek, 30 września w ramach obchodów Dnia Chłopaka, odbędzie się Dzień Bez Plecaka!

W tym dniu uczniowie zastąpią tradycyjne plecaki kreatywnymi „nosidłami”. Mamy nadzieję, że wszyscy wykażą się pomysłowością, zachowując przy tym zdrowy rozsądek. Zaangażowani w akcję będą zwolnieni z obowiązku odpowiedzi ustnej oraz pisania niezapowiedzianych kartkówek.

Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów oraz nauczycieli do wzięcia udziału w zabawie!

Samorząd Uczniowski

Regulamin

Uczniowie naszych szkół na Ogólnopolskiej Konferencji Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych!

W poniedziałek, 19 września 2022 r., w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyła się Konferencja Młodzieżowych Rad i Środowisk Młodzieżowych.

Celem wydarzenia organizowanego przez Pełnomocnika Rządu ds. Polityki Młodzieżowej oraz Radę Dialogu z Młodym Pokoleniem była integracja środowisk młodzieżowych i dyskusja nad dalszą aktywizacją młodego pokolenia.

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie naszej szkoły: Dominika Grasza i Łukasz Senczyna.

Powiat biłgorajski reprezentowali również przedstawiciele innych szkół średnich.

Wyjazd był częścią procesu tworzenia Młodzieżowej Rady Powiatu.

RÓŻOWA SKRZYNKA

Samorząd Uczniowski rusza z kolejną akcją! Pora na „różową skrzyneczkę”.

Od poniedziałku 25 września w damskich toaletach pojawią się różowe pudełeczka ze wszystkimi niezbędnymi artykułami higienicznymi dla Pań.

Celem „różowej skrzyneczki” jest walka z wykluczeniem i tabu menstruacyjnym. Różowe skrzyneczki mają służyć jako dodatkowe wsparcie. Jest to wersja awaryjna dla osób, które akurat nie mają ze sobą środków higienicznych. To znacznie ułatwi uczennicom funkcjonowanie w szkole oraz zwiększy ich komfort psychiczny. To też wsparcie dla osób gorzej uposażonych, dla których zakup artykułów higienicznych to spory wydatek. Chcemy zapewnić naszym uczennicom swobodny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji w przestrzeni publicznej.

Dziewczyny… w różowych skrzyneczkach znajdziecie darmowe podpaski, wkładki i tampony.

Różowe skrzyneczki zakupił oraz wyposażył Samorząd Uczniowski. Zgodnie z hasłem przyświecającym tej inicjatywie: „Weź, jeśli potrzebujesz. Zostaw, jeśli masz nadmiar” – środki higieniczne są dostępne bezpłatnie dla wszystkich. Można też podzielić się nimi z osobami, które tego potrzebują, wkładając nowe podpaski lub tampony do skrzyneczki.

Ubóstwo menstruacyjne to temat rzadko poruszany w dyskusji publicznej. Zgodnie z raportem przygotowanym przez Kulczyk Foundation problem dotyczy 500 tys. osób w Polsce, których nie stać na zakup środków higienicznych niezbędnych w czasie menstruacji. Osoby te często pochodzą z „przemocowych” związków lub rodzin, utraciły pracę, są po rozwodzie, samotnie wychowują dzieci lub pozostają w konflikcie z rodzicami/opiekunami.

PIERWSZE ZEBRANIE SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

16 września 2022 roku w małej sali gimnastycznej odbyło się pierwsze spotkanie Samorządu Uczniowskiego, podczas którego wybrano jego nowych przedstawicieli oraz przedstawiono plan pracy tego organu na rok szkolny 2022/2023.


W zebraniu udział wzięli opiekunowie samorządu, gospodarze poszczególnych klas oraz wszyscy chętni, którzy chcą brać czynny udział w życiu szkoły.


Przewodniczący SU: Łukasz Senczyna kl. 3AS

Z-ca Przewodniczącego SU: Dominika Grasza kl. 4ER5

Kronika SU: Roksana Kula, Amelia Bździuch, Wiktoria Głuszczak, Klaudia Bździuch, Daria Zyń

Gazetka ścienna: Antoni Jakimek, Klaudia Kościelska, Agata Rzeźnik, Sylwia Poświatowska, Amelia Goch, Julia Hołowińska, Wiktoria Sikorska, Bernadeta Rawiak, Patrycja Hanczarek, Natalia Bielak, Mateusz Piechnik

Przemówienia: Maria Piątek, Dawid Jonak, Łukasz Senczyna, Martyna Grab

Grafiki: Robert Łata, Łukasz Bednarz, Kacper Grabias

TikTok: Robert Łata, Martyna Drozdowska, Izabela Wojciechowska, Wiktoria Głuszczak, Amelia Mazurek, Magdalena Kozyra, Katarzyna Wnuk, Maciej Malec, Kacper Koszarny, Bartłomiej Bil, Julia Koszarna

Pamiętamy!

16 września 2022 roku - w przeddzień osiemdziesiątej trzeciej rocznicy ataku ZSRR na Polskę pani Anna Ciosmak, członkowie SU oraz klasa 1TA uporządkowali pobliskie miejsca pamięci, a także zapalili znicze i złożyli pamiątkowy wieniec pod „Pomnikiem Ofiar Pomordowanych przez funkcjonariuszy NKWD, UB w latach 1944-1956” oraz „Pomnikiem Pamięci Poległych w walce z Niemcami hitlerowskimi we wrześniu 1939 roku”.

Spotkanie Samorządu Uczniowskiego

Zapraszamy wszystkich chętnych na zebranie Samorządu Uczniowskiego.


Spotkanie odbędzie się 16.09, o godzinie 10:25, w małej sali gimnastycznej.


Obecność gospodarzy i zastępców klas obowiązkowa!


Samorząd Uczniowski.

Oferty sprzedaży - kiermasz podręczników

Oferty sprzedaży:

technikum
szkoła branżowa

Ogłoszenie SU o kiermaszu podręczników

Tegoroczny kiermasz podręczników szkolnych zostanie przeprowadzony w pierwszych dniach września 2022 w takiej formie jak dotychczas. Uczniowie, którzy chcą sprzedać swoje podręczniki młodszym kolegom, muszą wypełnić specjalny druk (do pobrania poniżej), który będzie ich ofertą sprzedaży. Wypełnioną tabelkę należy odesłać w załączniku lub w treści maila w terminie do 4.09 (niedziela) na właściwy adres mailowy.

Uwaga! Oferty dotyczące sprzedaży podręczników do klas technikum 4 – letniego oraz technikum 5 - letniego należy wysłać na adres: kiermaszdlatechnikum@wp.pl, natomiast oferty dotyczące sprzedaży podręczników do klas Szkoły Branżowej I Stopnia, klas Szkoły Branżowej II Stopnia na adres mailowy: podreczniki.rcez@wp.pl . W tytule maila należy napisać np. Podręczniki do klasy 3TM5.

Dnia 8.09 (czwartek) na stronie internetowej szkoły zostaną opublikowane pełne listy z ofertami sprzedaży podręczników do poszczególnych typów szkół. Każdej ofercie sprzedaży zostanie przypisany numer oraz telefon kontaktowy do osoby, która zaoferuje sprzedaż swoich podręczników. Imiona i nazwiska zostają do wiadomości opiekunów SU/biblioteki szkolnej i nie będą publikowane na liście z ofertami podręczników.

W razie pytań prosimy o kontakt osobisty lub przez messengera z opiekunami SU (Aleksandra Waniurska, Edyta Pleskacz, Patrycja Krasny) oraz z biblioteką szkolną.

specjalny druk