Zespół Mechaniczno-Ekonomiczny przy RCEZ w Biłgoraju

NAGŁÓWEK

R C E Z

ZAWARTOŚĆ DOKUMENTU

LEWA CZĘŚĆ DOKUMENTU

SAMOCHODÓWKA Z RCEZ PONOWNIE WŚRÓD NAJLEPSZYCH W POLSCE

II miejsce w klasyfikacji zespołowej na najlepszą szkołę samochodową w Polsce zajęło Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju podczas ogólnopolskiego finału XXIII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej, który odbył się 21 maja 2022 r. w Warszawie.

W klasyfikacji indywidualnej uczennica RCEZ Alicja Dziwura znalazła się na podium zdobywając III pozycję w kraju a uczeń Mateusz Harasiuk zajął ostatecznie VIII miejsce. Opiekunami uczniów byli nauczyciele Jarosław Dubiel i Sławomir Sitarz.

Do olimpiady przystąpiło w tym roku ponad 2,5 tysiąca uczestników z ponad 100 szkół samochodowych w Polsce. W półfinale olimpiady uczestniczyło 275 uczniów, zaś do finału zakwalifikowało się 13 uczniów z najlepszymi wynikami. Alicja Dziwura z RCEZ w Biłgoraju była pierwszą kobietą w historii Olimpiady Techniki Samochodowej w Polsce, która dostała się do finału tego konkursu.

Etap finałowy (praktyczny) XXIII edycji Olimpiady Techniki Samochodowej przeprowadzono w siedzibie firmy Robert Bosch Sp. z o.o. w Warszawie. Finaliści mieli do wykonania dwa zadania. Pierwsze polegało na wykryciu przyczyn usterek oraz ich usunięciu w silniku o zapłonie samoczynnym 2.0 TDI wyposażonym w zasobnikowy układ wtryskowy Common Rail, zamontowanym w samochodzie osobowym, którego użytkownik zgłosił nierównomierną pracę silnika na biegu jałowym, zwiększone zużycie paliwa i stale świecącą się kontrolkę „check engine”. Drugie zadanie dotyczyło sprawdzenia poprawności działania układów sterowania silnika o zapłonie iskrowym i automatycznej skrzynki biegów samochodu osobowego VW Golf VI oraz wykrycia ewentualnych niesprawności tych zespołów.

Wszyscy finaliści Olimpiady Techniki Samochodowej są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz otrzymują indeksy na Politechnikę Warszawską.

SS

PRAWA CZĘŚĆ DOKUMENTU