Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Święto ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość, a ponownie w 1990 roku.

Szkolne jasełka 2019.

W czwartek, 19 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali bożonarodzeniowy spektakl przygotowany pod opieką katechetek p. Agnieszki Złamańskiej, p. Anety Golby i ks. Mateusza Januszewskiego.

Konkurs Historyczny ,,Wolna – Niepodległa’’.

Dnia 29 listopada 2019 roku, o godz. 10.00, w naszej szkole odbyły się eliminacje w ramach Konkursu Historycznego ,,Wolna – Niepodległa’’. Jego organizatorami są : Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński , Wojewoda Lubelski oraz Lubelski Kurator Oświaty.

Wycieczka śladami historii.

W dniu 12 listopada 2019 uczniowie klas pierwszych pod opieką p. Joanny Sidor oraz p. Urszuli Mazur wzięli udział w zajęciach warsztatowych pod tytułem „Śladami polskich pamiątek w Wiedniu”. Zajęcia odbyły się w Bibliotece Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Wycieczka śladami historii

W dniu 12 listopada 2019 uczniowie klas pierwszych pod opieką p. Joanny Sidor oraz p. Urszuli Mazur wzięli udział w zajęciach warsztatowych pod tytułem „Śladami polskich pamiątek w Wiedniu”. Zajęcia odbyły się w Bibliotece Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Były one okazją do tego, by dowiedzieć się, że historia Austrii od stuleci ściśle związana jest z przeszłością naszego kraju. Polacy dobrze się czuli w tym multietnicznym i multikulturowym mieście. W Wiedniu przebywali m.in. pisarze: Bolesław Prus, Józef Ignacy Kraszewski, Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Stefan Żeromski, Stanisław Przybyszewski, Zofia Nałkowska, Jarosław Iwaszkiewicz; muzycy: Ignacy Jan Paderewski, Artur Rubinstein; malarze: Jan Matejko, Wojciech Kossak. Wielu znanych Polaków jest w Wiedniu patronami ulic, np. Mikołaj Kopernik, Maria Skłodowska - Curie. Naszych rodaków upamiętniają również tablice pamiątkowe, popiersia oraz pomniki, np. na wzgórzu Kahlenberg znajduje się pomnik legendarnego pogromcy Turków Jana III Sobieskiego. Podsumowaniem warsztatów był konkurs z nagrodami sprawdzający zdobytą wiedzę.

Odwiedziliśmy również Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej koło Łańcuta, gdzie mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennej lekcji historii. Przewodnik w ciekawy sposób przybliżył nam sytuację Żydów w czasie II wojny światowej. Obejrzeliśmy materiały archiwalne: druki, fotografie i filmy dokumentalne. Duże wrażenie wywarła na nas wizyta w symbolicznie przedstawionym domu Wiktorii i Józefa Ulmów, którzy zostali zamordowani wraz z sześciorgiem dzieci przez niemiecką żandarmerię za ukrywanie Żydów. W domu tym mieliśmy okazję zobaczyć pamiątki po bohaterskiej rodzinie, np. fotografie, książki, przedmioty codziennego użytku. Wizyta w muzeum była dla nas nie tylko atrakcyjną i cenną lekcją historii, ale przede wszystkim lekcją refleksji i zadumy nad okrucieństwem, jakie dotknęło nasz kraj i region w nieodległej przeszłości.

Joanna Sidor