Święto Narodowe Trzeciego Maja.

Polskie święto państwowe obchodzone 3 maja w rocznicę uchwalenia Konstytucji w 1791 roku. Święto ustanowione zostało w 1919 roku, gdy Polska odzyskała niepodległość, a ponownie w 1990 roku.

Szkolne jasełka 2019.

W czwartek, 19 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły zaprezentowali bożonarodzeniowy spektakl przygotowany pod opieką katechetek p. Agnieszki Złamańskiej, p. Anety Golby i ks. Mateusza Januszewskiego.

Konkurs Historyczny ,,Wolna – Niepodległa’’.

Dnia 29 listopada 2019 roku, o godz. 10.00, w naszej szkole odbyły się eliminacje w ramach Konkursu Historycznego ,,Wolna – Niepodległa’’. Jego organizatorami są : Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Zieliński , Wojewoda Lubelski oraz Lubelski Kurator Oświaty.

Wycieczka śladami historii.

W dniu 12 listopada 2019 uczniowie klas pierwszych pod opieką p. Joanny Sidor oraz p. Urszuli Mazur wzięli udział w zajęciach warsztatowych pod tytułem „Śladami polskich pamiątek w Wiedniu”. Zajęcia odbyły się w Bibliotece Austriackiej na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Poznajemy historię naszej Ojczyzny

16 września 2019 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja edukacyjna w 30. rocznicę powstania Związku Sybiraków, połączona z otwarciem wystawy – „Przeszliśmy – Niepokonani”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda lubelski, kurator oświaty w Lublinie, członkowie Związku Sybiraków O. w Lublinie, przedstawiciele władz miasta Lublina. Głównym organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej.

Celem konferencji było upamiętnienie męczeństwa Polaków deportowanych i wywożonych w głąb ZSRR podczas II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu. Uroczystość była skierowana do młodzieży szkół średnich województwa lubelskiego i wzięło w niej udział 130 uczniów. Była to dla nich pouczająca a zarazem wstrząsająca lekcja historii.

RCEZ reprezentowali: Patryk Obszański kl. IV TM, Mateusz Brodziak i Paweł Pieczykolan – obaj z kl. III TI. Jednym z punktów programu był quiz historyczny. Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienie, zajmując wysokie lokaty - Patryk Obszański VI miejsce, Mateusz Brodziak – VII miejsce a Paweł Pieczykolan – XIII miejsce na stu kilkudziesięciu uczestników. Uczniami opiekowała się Maria Lipianin.

ML