XXIV Konkurs Wiedzy o Kampanii Wrześniowej

W dniu 9 października 2019 r. uczniowie RCEZ brali udział w XXIV Konkursie Wiedzy o Kampanii Wrześniowej zorganizowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju.

„Kromka chleba dla sąsiada”

„Starsi ludzie to ci, którzy niosą nam historię, którzy niosą nam nauczanie i wiarę, zostawiają nam spuściznę. Oni jak stare wino mają wewnętrzną siłę, by przekazać nam szlachetne dziedzictwo” – powiedział papież Franciszek podczas jednego ze swoich kazań.

Poznajemy historię naszej Ojczyzny

16 września 2019 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja edukacyjna w 30. rocznicę powstania Związku Sybiraków, połączona z otwarciem wystawy – „Przeszliśmy – Niepokonani”.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” – bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego,...

Poznajemy historię naszej Ojczyzny

16 września 2019 r. w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja edukacyjna w 30. rocznicę powstania Związku Sybiraków, połączona z otwarciem wystawy – „Przeszliśmy – Niepokonani”. W wydarzeniu uczestniczyli m.in. wojewoda lubelski, kurator oświaty w Lublinie, członkowie Związku Sybiraków O. w Lublinie, przedstawiciele władz miasta Lublina. Głównym organizatorem uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej.

Celem konferencji było upamiętnienie męczeństwa Polaków deportowanych i wywożonych w głąb ZSRR podczas II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu. Uroczystość była skierowana do młodzieży szkół średnich województwa lubelskiego i wzięło w niej udział 130 uczniów. Była to dla nich pouczająca a zarazem wstrząsająca lekcja historii.

RCEZ reprezentowali: Patryk Obszański kl. IV TM, Mateusz Brodziak i Paweł Pieczykolan – obaj z kl. III TI. Jednym z punktów programu był quiz historyczny. Nasi uczniowie zdobyli wyróżnienie, zajmując wysokie lokaty - Patryk Obszański VI miejsce, Mateusz Brodziak – VII miejsce a Paweł Pieczykolan – XIII miejsce na stu kilkudziesięciu uczestników. Uczniami opiekowała się Maria Lipianin.

ML